Od 1.1.2020 je príjmom oslobodeným od dane z príjmov a zároveň aj daňovým výdavkom zamestnávateľa tzv. príspevok na športovú činnosť dieťaťa zamestnancov. Príspevok na športovú činnosť dieťaťa môže zamestnanec získať za rovnakých podmienok ako príspevok na rekreáciu (viď vyššie). Od 1.1.2025 zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 49 zamestnancov, je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovný pomer trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov, na jeho žiadosť príspevok na športovú činnosť dieťaťa v sume 55 % oprávnených výdavkov, najviac však v sume 275 eur za kalendárny rok v úhrne na všetky deti zamestnanca. Príspevok na rekreáciu môže za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu poskytnúť zamestnancovi aj zamestnávateľ, ktorý zamestnáva menej ako 50 zamestnancov.

Oprávnenými výdavkami na športovú činnosť dieťaťa sú preukázané výdavky zamestnanca na:

  • športovú činnosť dieťaťa u oprávnenej osoby, ktorou je výlučne športová organizáciapovinne zapísaná v registri právnických osôb v športe  podľa osobitného predpisu, ktorá zabezpečuje pre dieťa zamestnanca vykonávanie športovej činnosti pod dohľadom odborne spôsobilého športového odborníka, a to najviac za obdobie kalendárneho roka, za ktorý zamestnanec žiada o príspevok na športovú činnosť dieťaťa.

Za dieťa sa považuje vlastné dieťa zamestnanca, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení alebo iné dieťa žijúce so zamestnancom v spoločnej domácnosti, ktoré dovŕšilo najviac 18 rokov veku v kalendárnom roku, za ktorý zamestnanec žiada o príspevok na športovú činnosť dieťaťa, a je osobou s príslušnosťou k športovej organizácii podľa osobitného predpisu najmenej 6 mesiacov.

Rovnako ako v prípade príspevku na rekreáciu, zamestnanec môže za kalendárny rok požiadať o príspevok len u jedného zamestnávateľa.

Zamestnávateľ v nadväznosti na § 152b Zákonníka práce pri účtovaní oprávnených výdavkov príspevku má vyžadovať, aby zamestnanec predložil taký doklad, ktorým preukáže splnenie ustanovených podmienok. Medzi základné údaje, ktoré má doklad obsahovať patria: identifikácia športovej organizácie zapísanej v Informačnom systéme športu a identifikácia dieťaťa (meno a priezvisko), ktoré vykonáva športovú činnosť. Súčasťou dokladu je aj obdobie, na ktoré sa vzťahuje tento doklad, aby zamestnávateľ mohol ku dňu začatia obdobia, na ktoré sa doklad vzťahuje, posúdiť splnenie podmienok na poskytnutie príspevku. Rovnako dôležité je aj preukázanie úhrady výdavkov zamestnanca oprávnenej osobe na športovú činnosť dieťaťa. Účtovné doklady zamestnávateľ musí uschovať pre svoje účtovné a daňové potreby podľa osobitných predpisov. Zamestnanec k žiadosti o príspevok prikladá kópiu dokladu a originál predloží zamestnávateľovi len k nahliadnutiu, ak ho zamestnávateľ oň požiada.

Za oprávnené výdavky možno považovať len preukázané výdavky zamestnanca, a nemožno považovať tie výdavky, ktoré vynaloží iná osoba.

Pokiaľ ide o rodičov dieťaťa, Zákonník práce neustanovuje poskytnutie príspevku len pre jedného z rodičov, preto po splnení ustanovených podmienok si môžu obidvaja rodičia uplatniť nárok na príspevok na to isté dieťa (napr. za iné obdobie vykonávania tej istej športovej činnosti dieťaťa). Zamestnávateľ nemá povinnosť preveriť, či druhý z rodičov si na to isté dieťa uplatňuje uvádzaný príspevok. Na základe jedného vystaveného dokladu o zaplatení oprávneného výdavku si môže nárok na príspevok uplatniť len jeden z rodičov dieťaťa a takýto výdavok nemožno rozdeliť medzi rodičov.

Po splnení všetkých vyššie stanovených podmienok je príspevok na športovú činnosť dieťaťa zamestnanca oslobodený od dane a odvodov, teda v ľudskej reči – bude v čistom pripísaný k výplate vo výplatnej páske zamestnanca.

Oslobodenie od dane nemožno aplikovať na príspevok, ak zamestnávateľ príspevok poskytne zamestnancovi na základe dokladu, ktorý nie je vystavený oprávnenou osobou, t. j. nie je vystavený športovou organizáciou (právnickou osobou), zapísanou v Informačnom systéme športu, pre ktorú dieťa vykonáva šport. Rovnako toto ustanovenie nemožno aplikovať na príspevok, ktorý zamestnávateľ poskytne na základe dokladu bez identifikačných údajov (mena a priezviska) dieťa, resp. doklad, na ktorom nie je uvedené obdobie.

Zamestnávateľ pri poskytnutí príspevku je povinný preveriť aj tú skutočnosť, či dieťa je osobou s príslušnosťou k športovej organizácii najmenej počas šiestich mesiacov. Splnenie tejto podmienky môže zamestnanec preukázať napr. potvrdením, ktoré vystaví oprávnená osoba (priamo v doklade je uvedené, od kedy je dieťa príslušné k športovej organizácii) alebo sám zamestnávateľ preverí uvedenú skutočnosť, napr. prostredníctvom Informačného systému športu.

Zdroj: https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Zverejnovanie_dok/Dane/Metodicke_usmernenia/Priame_dane/2024/2024.11.29_034_DZPaU_2024_MU.pdf

https://podpora.financnasprava.sk/601211-Pr%C3%ADspevky-na-rekre%C3%A1ciu-zamestnancov-a-%C5%A1portov%C3%BA-%C4%8Dinnos%C5%A5-die%C5%A5a%C5%A5a

 

Čo by ste mali vedieť

Pre využitie príspevku na rekreáciu zamestnanca alebo jeho rodiča a príspevku na športovú činnosť dieťaťa odporúčame jednoznačne informovať sa o podmienkach nároku naň u svojho zamestnávateľa, nakoľko máme skúsenosť, že zamestnávateľ upresňuje podmienky, za ktorých je možné takýto príspevok získať.

Na nižšie uvedenom linku finančnej správy sú mnohé konkrétne situácie, v ktorých sa bezmála nájdeme všetci.

https://podpora.financnasprava.sk/601211-Pr%C3%ADspevky-na-rekre%C3%A1ciu-zamestnancov-a-%C5%A1portov%C3%BA-%C4%8Dinnos%C5%A5-die%C5%A5a%C5%A5a

Zdroj fotografie: pixabay.com

Mgr. JITKA BOŽEKOVÁ

accounting, auditing & business solutions / head consultant