
Od 1.1.2025 je možné preniesť príspevok na rekreáciu na svojich rodičov, čím sa rozšíri okruh osôb oprávnených užívať tento benefit. Rodičia môžu uvedený príspevok využiť sami, alebo s manželom alebo osobou žijúcou v spoločnej domácnosti. Z uvedeného vyplýva, že oprávnenými výdavkami budú aj preukázané výdavky nielen zamestnanca, ale aj rodiča zamestnanca. Od 1.1.2025 oprávnenými výdavkami sú teda nielen preukázané výdavky zamestnanca, ale aj preukázané výdavky rodiča zamestnanca, t. j. aj na rekreáciu rodiča, bez účasti zamestnanca.
Za rodiča zamestnanca možno považovať len biologického rodiča alebo osvojiteľa (osvojením vzniká medzi osvojiteľom a osvojencom rovnaký vzťah, aký je medzi rodičmi a deťmi) a nemožno považovať inú osobu, ktorá zamestnancovi nahradila biologického rodiča, napr. manželský partner biologického rodiča, pestún, opatrovník. Za rodiča nemožno považovať osobu, ktorá nie je uvedená na rodnom liste zamestnanca. Zamestnanci, ktorým rodný list nebol vydaný na území SR, splnenie tejto podmienky preukazujú obdobným dokladom vydaným v zahraničí.
Označenie zamestnanca je povinnou súčasťou účtovného dokladu preukazujúceho oprávnené výdavky vynaložené zamestnancom. Označenie zamestnanca je povinnou súčasťou účtovného dokladu aj vtedy, ak sa rekreácie zamestnanec nezúčastní, napr. ak sa rekreácie zúčastní len rodič zamestnanca. Zamestnanec musí vedieť preukázať aj vzťah k osobe, ktorá sa na rekreácii zúčastňuje, napr. vzťah k rodičovi môže preukázať svojím rodným listom.
Zamestnanec môže požiadať zamestnávateľa o príspevok na rekreáciu rodiča, ak výdavky na rekreáciu, ktoré sú oprávnenými výdavkami zaplatil rodič zamestnanca a zamestnanec ich rodičovi preukázateľne preplatil. Uvedené je nutné, pretože príspevok na rekreáciu sa poskytuje len zamestnancovi, pričom základom je pracovný pomer zamestnanca so zamestnávateľom. Rodič zamestnanca nemá k zamestnávateľovi žiadny právny vzťah a sám zamestnanec sa rozhoduje o tom, či príspevok využije pre seba, pre svojho rodiča alebo ho nevyužije vôbec, a teda o príspevok zamestnávateľa musí vždy žiadať zamestnanec. Platba má byť hradená osobou, ktorá o príspevok na rekreáciu žiadala.
Za oprávnené výdavky nemožno považovať výdavky zamestnanca alebo rodiča zamestnanca vynaložené na iné služby, ktoré s rekreáciou nesúvisia, napr. storno poplatky za zrušenie rezervácie, manipulačné poplatky, poplatky za zvieratá (aj keď sú tieto výdavky uvedené na účtovnom doklade).
V prípade, že rodič zamestnanca od ubytovacieho zariadenia dostane len príjmový pokladničný doklad, je v záujme zamestnanca, aby si skontroloval údaje na doklade, pretože neúplný pokladničný doklad automaticky berie možnosť získania príspevku na rekreáciu. To znamená, že ak dostane rodič zamestnanca, len doklad z ERP („z kasy“) bez označenia zamestnanca a ostatných náležitostí spomínaných vyššia, zamestnanec nemá nárok na príspevok. Ak obdrží len príjmový doklad, aj keď s označením mena zamestnanca, uvedené platí, ak ubytovacie zariadenie nemá povinnosť evidovať svoje tržby prostredníctvom ERP.
Rovnako je to so spomínanými „vouchermi“ v predchádzajúcom článku, ktoré sú pre účely získania príspevku len objednávkou – príspevok sa vypláca až na základe riadnej faktúry alebo hotelového účtu, ktorý má všetky vyššie spomenuté náležitosti.
Ak je rodič zamestnanca na liečení nariadenom napr. zdravotnou poisťovňou, je viazaný dodržiavať liečebný režim stanovený ošetrujúcim lekárom, nejde o rekreáciu. Len v prípade, ak zamestnanec alebo rodič zamestnanca využíva služby kúpeľov s odporúčanými procedúrami lekára v rámci svojej rekreácie, teda ak mu nebola kúpeľná starostlivosť nariadená lekárom, alebo nebola schválená zdravotnou poisťovňou, vzniká mu nárok na príspevok na rekreáciu.
Za oprávnené výdavky nemožno považovať úhrady vykonané na základe účtovného dokladu, ktorý zamestnancovi alebo jeho rodičovi vystavila osoba, ktorá nemá živnostenské oprávnenie. To znamená doklad za ubytovanie u súkromnej osoby.
Preto odporúčame si riadne pri odchode z ubytovacieho zariadenia skontrolovať, či Vám doklad vystavili správne a úplne.
Zamestnanec si za splnenia ustanovených podmienok môže v zdaňovacom období uplatniť časť príspevku na vlastnú rekreáciu a časť príspevku na rekreáciu rodičov, a to najviac do úhrnnej sumy 275 €.
Zdroj fotografie: pixabay.com