Médium: Startitup

Ceny potravinových komodít naďalej stúpajú v dôsledku slabej tohtoročnej úrody

Slovensko aj v tomto roku čelilo výraznému zdražovaniu. Okrem rastúcich nákladov na bývanie zasahujú do našich rozpočtov aj vysoké ceny potravín. V rámci Vyšehradskej skupiny (V4), ktorú tvoria Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko, platíme za potraviny dokonca najviac.

Podľa analytikov zo spoločnosti Allianz Trade globálne ceny potravín od konca roka 2019 vzrástli až o 56 %. Predpokladá sa, že cena hnojív by mala ostať na vysokej úrovni, čo naznačuje, že sa lacnejších potravín zrejme ešte nedočkáme.

Aj keď sa zdá, že nárast cien sa za posledné mesiace začal spomaľovať, negatívny dosah zlej tohtoročnej úrody je už citeľný. Odráža sa v zvyšovaní veľkoobchodných cien mnohých obľúbených potravín, ktoré v tomto období atakujú historické maximá.

Najhoršia ryžová kríza za posledné roky

Ryža predstavuje základnú súčasť stravy pre viac ako polovicu svetovej populácie. Ako však informuje CBNC, v súčasnosti čelíme jej najvýraznejšiemu nedostatku za posledných 20 rokov. S dopytom prevyšujúcim dodávky môžeme očakávať, že jej cena na svetovom trhu ešte porastie.

Jednou z hlavných príčin je najmä nepriaznivé počasie, ktoré vážne zasiahlo najväčších svetových pestovateľov ryže, ako sú Čína a Pakistan. Tieto krajiny postihli mohutné prívalové dažde, čo vážne ovplyvnilo produkciu ryže a spôsobilo jej výrazný pokles na celosvetovej úrovni.

Nedostatok tejto plodiny zasiahol aj Indiu, ktorá zakázala vývoz všetkých druhov ryže okrem basmati, aby ochránila domáci trh. Export pritom tvoril až 40 % globálneho trhu. Ceny ryže odvtedy stúpli o zhruba 20 % a dosiahli najvyššie hodnoty za takmer 12 rokov.

Zisťovali sme, aký dosah mali tieto udalosti na cenu ryže na Slovensku. Aktuálne sa jej cena v obchodnom reťazci Tesco pohybuje od 1,49 eura za kilogram až po 2,99 eura. Vlani bola priemerná cena ryže približne 1,72 eura za kilogram, čo znamená, že jej cena stúpla aj o 30 %.

Za pomarančový džús si poriadne priplatíme

Aj celosvetovo obľúbený pomarančový džús zaznamenal výrazné zdraženie. Podľa správ od Reuters sa momentálne predáva za najvyššiu cenu od roku 1966.

Zvýšenie ceny súvisí s poklesom úrody pomarančov v USA, Mexiku a predovšetkým Brazílii, ktorá má až 75 % podiel na celosvetovom trhu. Pokles úrody spôsobilo nepriaznivé počasie a bakteriálna choroba známa aj ako zelenanie citrusov.

„Na Floride mali na produkciu vplyv aj hurikány v posledných rokoch, ktoré poškodili viacero plantáží na juhovýchodnom pobreží, čím v marci tohto roka klesla medziročná produkcia oblasti o 60 percent,“ uviedol Tomáš Boháček, analytik 365.bank pre portál Pluska .

Ibiapaba Netto, šéf organizácie CitrusBR, zastupujúcej výrobcov pomarančového džúsu v Brazílii, vyhlásil, že návrat k pôvodnej úrovni produkcie nie je v dohľadnej budúcnosti reálny.

„Kým vlani v novembri sa 1 liter koncentrovaného výťažku (100 % obsah ovocia) predával v priemere za 2,50 eura, teraz sa cena pohybuje v priemere na 3,75 eura za liter, čo znamená, že za štvordecový pohár pomarančového džúsu si priplácame približne 50 eurocentov,“ uviedol Boháček.

V novembri minulého roka bola priemerná cena za 1 kg pomarančov 1,80 €. Tento rok sa priemerné ceny za 1kg pohybujú okolo 2,40 €. Zdražovanie zasiahlo prakticky všetky produkty z pomarančov, vrátane sirupov a likérov.

Z olivového oleja sa stáva luxus

Podľa správ od CNBC tohtoročné extrémne suchá spôsobili veľké problémy aj pestovateľom olív. Španielsko, ako najväčší svetový producent a vývozca olivového oleja, zaznamenalo jedno z najsuchších letných období, pričom priemerná teplota sa zvýšila o 1,3 °C.

Intenzívne sucho postihlo aj ďalších významných producentov olív, vrátane Talianska a Grécka. V dôsledku toho klesla svetová produkcia olív až o 39 %. Situáciu ešte viac skomplikovala krádež viac ako 50 000 litrov extra panenského olivového oleja zo španielskej lisovne Marín Serrano El Lagar, a ďalších 6 000 litrov z olejárne Terraverne.

Najnovšie údaje zo septembra ukazujú, že ceny olivového oleja dosiahli 8 900 dolárov za tonu. Priemerná cena sa v auguste tohto roku zvýšila o neuveriteľných 130 % oproti predchádzajúcemu roku. Olivový olej je momentálne najdrahší za posledných 26 rokov.

Aktuálne stojí liter olivového oleja približne 10 eur za liter. Avšak, očakáva sa, že táto cena by sa mohla v nasledujúcom roku ešte zdvojnásobiť, čo by predstavovalo výrazné zaťaženie pre spotrebiteľov.

Vianočné cukrovinky budú tento rok drahšie

Medzi rekordérov v cenách môžeme tento rok zaradiť aj kakao. Podľa CNBC prispeli k zhoršenej úrode najmä horúčavy a sucho, ktoré sú čiastočne spôsobené fenoménom El Niño. Aj keď ide o prirodzený klimatický jav, v tomto roku sme sa stali svedkami tretieho, človekom zosilneného El Niña, ktorý bude pravdepodobne trvať až do marca 2024.

V dôsledku slabej úrody dosiahla cena kakaa najvyššiu úroveň za posledných 44 rokov. Nepriaznivo sa tento rok vyvíjala aj cena cukru, ktorá atakovala najvyššie hodnoty od roku 2012. Dôvodom bola opäť menšia úroda u hlavných producentov cukru, ako sú Čína, India, Brazília, Thajsko a Spojené štáty.

 „Sladké potraviny sú na Slovensku aktuálne tými, ktoré zaznamenávajú najvýraznejší nárast cien na medziročnej báze. Podľa posledných štatistík ŠÚ SR za september 2023 sme si za ne priplácali oproti minulému roku 21,80 percenta. „Čokoládové sladkosti‘ boli drahšie o 10 – 40 percent,“ uviedla Eva Sadovská, analytička WOOD & Company pre portál Pluska .

„Kým na Mikuláša v minulom roku sme za 100 gramov horkej čokolády (najväčší obsah kakaa) zaplatili v priemere 1,50 eura, začiatkom novembra sa rovnaký typ pochutiny predával v priemere za 1,87 eura. Do konca roka očakávame, že cena by mala ešte ďalej rásť, takže naplnenie mikulášskej čižmičky už dnes, alebo skorá príprava na vianočné pečenie, by sa mohli vyplatiť,“ hovorí Boháček.

Na zvyšovanie cien doplatili aj obľúbené jedlá Slovákov

Ako sme ťa informovali v tomto článku , v obchodoch sme si tohto roku priplatili za široké spektrum potravín. Mlieko, syry a vajcia nás vyšli až o 32,9 % viac ako vlani. Výrazný bol aj nárast cien obilnín a chleba (25,9 %), mäsa (o 24,7 %) či zeleniny (o 24,1 %).

Rast cien potravín sa pochopiteľne prejavil aj v gastropriemysle, ktorý bol nútený zvýšiť ceny už začiatkom tohto roka. Menu zdraželo v priemere o 10 až 15 percent, čo prinútilo Slovákov siahnuť po lacnejších, aj keď menej kvalitných alternatívach.

Trvalý nárast cien olivového oleja a syra zasiahol najmä populárnu taliansku pochúťku, ktorá sa teší veľkej obľube aj na Slovensku. Podľa informácií z TV Novín je najčastejšie objednávaným jedlom Slovákov práve pizza.

Ako uvádza Financial Post , priemerné náklady na prípravu pizze sa tento rok zvýšili minimálne o 20 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V Bratislave sa cena pizze Margherity pohybuje okolo 9,50 eura, čo predstavuje značný nárast oproti minulému roku, kedy sme za rovnakú pizzu zaplatili 6,50 eura.

Zdražovanie neobišlo ani ďalšie obľúbené klasiky, ako sú hamburgery, vyprážaný syr či kebab, ktorých ceny sa oproti minulému roku zvýšili zhruba o 20 %. Tieto jedlá, ktoré boli dlho zaužívanými favoritmi, sa kvôli rastúcim nákladom na suroviny stali pre Slovákov drahšou voľbou.

Novinka umožní porovnávať ceny potravín

Ako uvádza agentúra SITA , Rezort financií pripravuje novú webovú stránku, ktorá bude poskytovať informácie o vývoji cien a umožní porovnanie cien základných potravín na Slovensku s cenami v susedných krajinách. Novinka by mala byť spustená už začiatkom budúceho roka.

„Najdôležitejší praktický význam pre bežného občana pri spustení webového sídla Ministerstva financií SR je možné vnímať predovšetkým v možnosti porovnania cien základných potravín s okolitými krajinami v danom čase, čo môže ovplyvniť ekonomické rozhodovanie jednotlivcov či rodín pri kúpe základných potravín. Ide o faktor, ktorý môže, no nemusí podporiť rozvoj tzv. nákupnej turistiky potravín,“ uviedla advokátka a partnerka Atlas Group Zuzana Zvončeková.

Slováci majú nakupovanie potravín v susedných krajinách v obľube, a to najmä vďaka nižším daňovým sadzbám.

„Cena je dôležitým faktorom ovplyvňujúcim premenu príjmov zamestnancov a dôchodkov dôchodcov na reálne peňažné zdroje. Vývoj cien má významný vplyv na vývoj životnej úrovne občanov a sociálny i ekonomický rozvoj spoločnosti. V podmienkach trhového hospodárstva má štát obmedzené možnosti ovplyvňovania vývoja spotrebiteľských cien. Obmedzené však neznamená žiadne možnosti,“ objasňuje Zuzana Zvončeková.